X

kwalifikacja wstępna
szkolenia okresowe
U NAS NAJSZYBCIEJ !!!
EGZAMIN EXPRESS



SZYBKI KONTAKT Z NAMI
- tel. 501 831 346

Dodano: 21.01.2016, 09:08

MITY KODEKSU DROGOWEGO: ŚWIATŁA DROGOWE W OBSZARZE ZABUDOWANYM

jak to jest ze światłami drogowymi ...

Mity mają to do siebie, że zazwyczaj mają niewiele wspólnego z prawdą, ale jednak z czegoś wynikają. Tak jest też w przypadku mitu mówiącego o tym, że w obszarze zabudowanym nie można używać świateł drogowych tzw. długich. 

Przekonanie o tym, że świateł drogowych nie można używać w obszarze zabudowanym jest silnie zakorzenione w świadomości kierowców, zwłaszcza tych, którzy prawo jazdy uzyskali już kilkanaście lat temu i wcześniej. Jest to poniekąd uzasadnione, ponieważ do 1997 r. przepis taki obowiązywał kierowców. Jednak od czasu dużej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, przepis zniknął z naszego prawodawstwa, a obecnie zasady wyglądają już nieco inaczej. 

Ówczesny przepis:

Art. 43. 1. W okresie od zmierzchu do świtu kierujący pojazdem jest obowiązany, z zastrzeżeniem przepisu art. 26 ust. 1 pkt 1 lit. a)*, używać podczas jazdy:
1) na obszarze zabudowanym – świateł mijania,
2) poza obszarem zabudowanym – świateł drogowych lub świateł mijania albo obu tych świateł łącznie. (...)

* Warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza, światła przeciwmgłowe. 

Obecny przepis:

Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.
3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:
1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe – drugi jest obowiązany uczynić to samo;
2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami. (…)

Kluczową zmianą w przepisach jest zastąpienie „obszaru zabudowanego” „oświetlonymi drogami”. W myśl obecnych przepisów, świateł drogowych można zatem używać w obszarze zabudowanym, o ile oczywiście droga nie jest oświetlona latarniami.W przypadku oświetlonych dróg poza obszarem zabudowanym, kierowca jest zobowiązany do wyłączenia świateł drogowych. Z takimi miejscami kierowcy mają do czynienia np. w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowań dróg lub w sąsiedztwie węzłów komunikacyjnych na drogach ekspresowych i autostradach. 

Niezależnie od tego, którędy przebiega droga, jeżeli nie jest oświetlona, kierowca może używać świateł drogowych. Musi mieć jednak na uwadze, by (zgodnie z przepisami) nie oślepiać innych użytkowników ruchu

Powrót do AKTUALNOŚCI